Gazete Selçuk

Üniversitelilere “İletişim Ve Beden Dili” Anlatıldı

Konya’nın Beyşehir ilçesinde üniversite öğrencilerine yönelik olarak “İletişim ve beden dili” konulu eğitim semineri düzenlendi.

Yurtkur Konya Bölge Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Beyşehir Yurt Müdürlüğü hizmet binasında gerçekleştirilen seminere Yurtkur yetkilileri ve yurtta kalan üniversite öğrencileri katıldı.

KTO Karatay Üniversitesi Rehberlik Koordinatörü Uzman Ali Bozgedik tarafından sunumun yapıldığı seminerde “İletişim ve beden dili” konusu masaya yatırıldı. İletişimin hayatın her alanında var olduğundan söz eden ve bununla ilgili örnekler veren Bozgedik, anlatımında yer alan iletişimle ilgili bilgi ve püf noktaların 2 saatlik bir süre içerisinde tamamıyla belki anlatılamayacağını ancak mantığını kavrayanların hayatlarının her alanında iletişim ve beden dilini çok daha rahat kullanabileceğini ifade etti. İletişimin yüzde 7 ile 10’unun söz, 30 ile 38’inin ses ve yüzde 55 ila 60’ının ise beden dilinden oluştuğunu da aktaran Bozgedik, “Günlük hayatta iletişim kurabilmek için gençlerimiz ve normal insanımız maalesef 150 ile 250 kelime kullanıyor. Oysa Türkçe gibi çok zengin bir dile sahibiz. 150-250 kelime bir üniversite mezunu genç için çok zayıf kalıyor. Toplam 120 bin kelime ile iletişim kurulur. Eğitim seviyesi yükseldikçe ise bu rakam 500 kelimeye kadar çıkıyor. Beden diline baktığımızda daha çok şaşıracağınız bir bilgi; bir milyon tane hareketten söz ediyoruz. Vücutta bir milyon tane hareket var. Aslında belki kodlama olarak, beynimizde, bilincimizde ve bilinçaltımızda bu hareketler mevcut. Bazen kullanıyoruz, bazen sözcükleri, bazen de ses tonunu kullanıyoruz iletişimde. Her birisi iletişimde tabi ki önemli. Ama beden dilinin iletişimde etkisi daha fazla” şeklinde konuştu.

Seminere üniversite öğrencilerinin ilgisi yoğun olurken, bu tür faaliyetlerin gelen talepler üzerine önümüzdeki dönemde de devam edeceği bildirildi.


Günün Fırsatı http://www.travian.com.tr/

URL: http://www.gazeteselcuk.com/?p=958

Yazan - Şub 24 2012. Kategori Gündem, KTO Karatay Üniversitesi. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz


+ sekiz = 9

Foto Galeri