Gazete Selçuk

Prof.Dr.Ali Okatan Uyardı

KTO Karatay Universitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr.Ali Okatan  tüm yurttaşlar için uyarılarda bulundu. Türkiye’nin artık bir çok konuda AB ülkeleri ile yarıştığı bu dönemde Tüketim bilincinin yüksek olması gerektiğini vurgulayarak şöyle konuştu. ” Küresel dünya içerisinde artık teknoloji sayesinde birliktelikler mecburiyet haline gelmiş ve bilinçli yaşamak için bilinçli tüketmek öngörülmüştür.Önce üretmek daha sonra tüketmeyi hedefleyen anlayış çağımızın anlayışı olmak zorundadır.Üretirken ileri teknolojiyi bilimsel içerikleri ile elde etmeli ve tüm dünyada akredite olan kuruluşlardan tescil ettirdikten sonra insan sağlığı, çevre sağlığı ön planda olmak üzere diğer tüm özelliklerini raporladıktan sonra marka olarak ortaya çıkmalıyız.Bu yönleri ile NNT Nanoteknoloji Bor AR-GE AŞ nin yaptıkları üretimleri ve çalışmaları inceledim. Bor Power ürünlerinin tüm raporlarını inceledikten sonra ayrı ayrı değerlendirme ve testlere tabi tuttuktan sonra kesin karar verdim ki NNT NANOTEKNOLOJİ AŞ yaptığı çalışmalar ile mucizevi denilebilecek bir teknolojiyi başarmış ve ülkemize kazandırmıştır. Takdir ettim. Diğer yapılacak projelere baktığımda ise Türkiye için can simidi sayılacak projeler olduğunu gördüm. ” Ayrıca Araç sahibi olan tüketiciler için ise genel anlamda çok dikkatli olunmasına dikkat çeken Prof. Okatan şöyle devam etti.” Türkiye’de her yıl milyonlarca dolar değerinde madeni yağ tüketimi, yine petrol tüketimi mevcuttur.Otomobiller ülkemize hep yurt dışından ithal olarak gelmektedir.Dolayısı ile her gelen ithal otomobil için yedek parçalar da yurt dışından gelmektedir. Yıllık olarak toplandığı zaman, yakıt, yağ,yedek parça derken milyarlarca dolar milli servetimiz yurt dışına gitmektedir. İşte bu konuda ileri teknolojiyi kullanan NNT Nanoteknoloji AŞ nin üretmiş olduğu Bor Power ürünleri TRİBİLOJİ bilim dalında bir çığır açmış olduğu için hem bizim hem de milletimizin takdirini kazanmıştır.

Tribiloji bilim dalın olarak olaya baktığımızda SÜRTÜNME- ISINMA -AŞINMA olarak birbirini tetikleyen oluşum ve etkilenme sonucu ekonomik kayıplar ve çevre kirliliği ön planda bulunmaktadır. Bor Power ürünleri içerisinde bulunan milyarlarca Bor Elmas kristali sayesinde (MCDP) sürtünme katsayısını milyonda bir e indirerek Tribiloji bilim dalında bir ilki başarmıştır.

Bor Power ürünleri araç motoruna konulduğu zaman, motor içerisinde bulunan Metal aksamlar arasında MCDP kristalleri sayesinde sürtünme katsayısı milyonda bir e düşerek  ısınma ve aşınma engellenmektedir. Peki sürtünme katsayısı düştüğü zaman ne olur? işte esas nokta burasıdır. Sürtünme azaldığı zaman yakıt tasarrufu meydana gelir, aracın performansı artar,çevre sağlığı açısında eksoz emisyon değeri azalı, yağ yakma denilen hadise ortadan kalkar ayrıca kullanılan madeni yağın ömrü uzamış olur. Çünkü yağın bozulma sebepleri yüksek ısı ,sürtünme ve aşınmadır. Sürtünme olmadığı zaman bu olumsuz sonuçlar ortadan kalkmaktadır. Dolayısı ile aşınma olmayacağından dolayı motor ömrü 2 kat belki daha fazla uzun ömürlü olur.

Her otomobil milli bir servettir. Bu nedenle uzun ömürlü olması, daha az yakıt harcaması, daha uzun periyotlar ile yağ değişimin yapılması ve çevre sağılığına daha fazla katkıda bulunulması yurttaşlık görevidir. Hem kişi kendi ekonomisine katkıda bulunur ,hem de ülkemizin milli serveti doğru kullanılmış olur.

Bor Power ürünlerinin fiziksel nanoyağlayıcı olarak her kullanıcı açısından fayda getirmiş olması haklı olarak marka değerini yükselmiştir.Aynı zamanda Almanya da bulunan DÜNYA TEKNOLOJİ MÜZESİNDE sergilenen ilk türk teknoloji ürünü olması sebebi ile de ayrı bir önem kazanmıştır. Bu sebeple yüzde 100 milli olan Bor Power ürünlerine sahip çıkmalı ve doğru bilgilendirme yapmalıyız.

Her konuda olduğu gibi bu konuda da ülkemizde taklit ve istismar olaylarını üzülerek görmekteyiz. Hiç bir teknolojiye ve belgeye dayanmadan,sadece kutularını ,logolarını benzeterek çeşitli Bor adı ile ürünlerin piyasaya çıkmış olması bizleri de son derece üzmektedir.

Bütün otomobil sahipleri ,eğer kullanacak iseler mutlaka tüm belgelerini ve sertifikalarını görerek inceleyerek ürünleri kullanmalıdır. Tersi durumda fayda yerine zarar görmek de mümkündür. Özellikle bir kısım kimyasal katkılarda borik asit kullanılmaya çalışılmakta olup,bilimsel olarak araç motorlarına zararlı olduğu ve bir çok AB ülkesinde yasaklandığı da bilinmektedir.

Büyük ülke olmak için  bilinçli tüketici sayesinde araştırmacı olmak gerekir. Bu anlamda hem araçlarımızı korumak hem de ülke ekonomisine katkıda bulunmak ve giderlerimizi azaltmak için mutlaka çok ama çok araştırarak ve inceleyerek ürün kullanmalıyız ,ülkemi seven bir bilim adamı olarak söylemeyi görev biliyorum ,Ayrıca Sanayi bakanlığına bağlı birimlerin  iddia edilen faydaları ıspat edemeyen ve hiç bir belgeye dayanmadan üretim yapan sahte-taklit ürünlerin üretimi durdurması ve tedbir alması gerekir” dedi.


Günün Fırsatı http://www.travian.com.tr/

URL: http://www.gazeteselcuk.com/?p=192

Yazan - Ara 10 2011. Kategori Gündem, KTO Karatay Üniversitesi. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

7 yorum - “Prof.Dr.Ali Okatan Uyardı”

 1. uzmantv

  internet sitesine baktım bomboş. internette araştırmalarıma göre açıkçası kendisininde dolu olduğunu düşünmüyorum. bomboş

  sitesi: http://www.aliokatan.com/

  ali okatan kimdir

  http://copluksite.blogspot.com/2007/10/tyapta-skandal-intihal-toplantisinda.html
  http://qacademy00turkey.wordpress.com/
  http://www.odatv.com/n.php?n=boyle-profesorluk-olur-mu-2801111200

  daha niceleri.
  İnternet iyiki varsın. Kimin ne olduğunu ne yamuk işler yaptığını söylüyorsun.
  Ey okuyucular veliler, üniversite tercihi yaparken dikkat edin. kimin ne olduğunu önce bir araştırın.
  saygılar.

 2. uzmantv

  internet sitesine baktım bomboş. internette araştırmalarıma göre açıkçası kendisininde dolu olduğunu düşünmüyorum. bomboş

  sitesi: http://www.aliokatan.com/

 3. uzmantv

  internet sitesine baktım bomboş.

 4. uzmantv

  Ey millet.
  bor power yalanına kanmayın. hiç bir işe yaramıyor. ben denedim. zaten resmi gazetede yayınlanmış. nnt şirketi ceza almış. googlede herşeyi bulabilrisiz.

 5. kemalpasa

  http://ccseit.org/program.html
  Venue: KTO Karatay University
  ai okatan
  plagiarism
  theft
  wrongful appropriation
  close imitation
  search in http://www.google.com

 6. emre

  yalan dolan bunlar. Ben bunlari taniyorum, cok cirkin insanlar bunlar.

Yorum yaz


dokuz × = 72

Foto Galeri