Gazete Selçuk

“Müslümanlık, Eylemden Çok Söyleme Döndü”

İslam’ın, hayatın her alanına hâkim olduğunu vurgulayan Selçuk Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Aydın, “İslam, hayatın her alanında olduğu gibi siyasetin de içindedir. Fakat şu anda Müslümanlık, eylemden çok söyleme döndü. Herkes bilinçlendi fakat uygulama noktasında ciddi problemler var. Bu nedenle günümüzün şartlarının Kur’an ışığında şekillendirileceği bir çalışmaya ihtiyaç vardır” dedi.

Araştırma ve Kültür Vakfı (AKV) tarafından düzenlenen ‘İslamcılık Tartışmalarının Mahiyeti’ konulu seminerde, Türkiye’deki İslam algısı, İslamın gündelik hayata etkileri ve dinin eğitim sistemindeki yeri konuşuldu. AKV Genel Merkezi’nde yapılan seminere, konuşmacı olarak Selçuk Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Aydın ve Araştırma ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Cevat Özkaya katıldı.

İslam’ı geleneklere boğdular

Günümüzde, İslamın yeniden anlaşılması gerektiğini vurgulayan Selçuk Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Aydın, “Özellikle 19. yüzyıl sonrası Hristiyanlar birçok konuda ilerlerken, İslam Dünyası Batı karşısındaki geri kalmışlığını gördü. Fakat bu geri kalmışlık oldukça düşündürücüdür. Çünkü bunun tek sebebi Müslümanlığın yeterince anlaşılamamasıdır. Şu anda geleneklere boğulmuş olan İslamı öz kaynaklardan alıp, yeniden yorumlayıp anlamamız gerekir” dedi.

“Asr-ı Saadet dönemine dönmeliyiz”

İslamın bir bütün olarak ele alınması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Aydın, bu konuda diğer kaynaklardan da faydalanılması gerektiğini şu sözlerle ifade etti “Kutsal metinlerden yola çıkarak, günümüzün şartlarının Kuran ışığında şekillendirileceği bir çalışmaya ihtiyaç vardır. Fakat bu yeniden okumaların farklı problem ve bozulmalara yol açmaması için, ana kaynak olan Kuran-ı Kerim’in yanı sıra Hadis, Fıkıh ve Tefsirden de bir bütün olarak yararlanmalıyız. Bu şekilde Asr-ı Saadet dönemine dönmeliyiz.”

İslamiyet siyasetin içindedir

İslamın, hayatın her alanın hâkim olduğunu gibi siyasette de etkili olduğunu söyleyen Prof. Dr. Aydın, dinin “İslam, eğitim, yaşam, ahlaki ve hak-hukuk konularında olduğu gibi hayatın her alanına hâkimdir. Özellikle 1980’lerden sonra dinin, gündelik hayatı siyasi olarak etkilediği bir sürece girildi. Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da geniş bir taban bulan ‘Müslüman Kardeşler’ adlı İslami örgüt, bölgede yaşananlar noktasında hayli etkilidir. Bu nedenle İslam, gündelik hayatta olduğu gibi siyasetin de içindedir” şeklinde konuştu.

28 Şubatta din formatlanmak istendi

28 Şubat döneminde farklı fetvalar ile dinin yeniden formatlanmak istendiğini vurgulayan Prof. Dr. Mustafa Aydın “28 Şubatta başörtüsü tartışmaları gündemdeydi. O dönemde konu hakkında yorum farkından dolayı farklı görüşler ortaya çıktı. Kararı meşrulaştırmak için başörtüsünün farz olmadığına dair fetvalar verilmeye başlandı ve bu şekilde kafalar karıştırılarak din formatlanmak istendi. Fakat yapılan bu oyun tutmadı” dedi.

İHL’ ler ile yapılan mücadeleyi anlamıyoruz

Bazı kesimlerin İlahiyat Fakülteleri ve İmam Hatip Liseleri ile mücadelesini de anlayamadığını belirten Prof. Dr. Aydın, “İlahiyat Fakülteleri ve İmam Hatip Liseleri, ahlaki bilinçlenmeye önemli katkıları olan kurumlardır. Ayrıca bunlar, şimdiye kadar kimseye zararı olmayan itaatkâr okullardır. Bazı kesimlerin bunu bildikleri halde hala bu kurumlarla mücadele etmelerini anlamış değiliz” ifadelerini kullandı.

Bozulma modern kültürle başladı

İslâmda bozulmanın modern kültürle birlikte başladığına dikkat çeken Selçuk Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Aydın, ”İslam, kalpten ziyade zihni bir kurgu haline getirildi. Herkes bilinçlendi fakat uygulama noktasında ciddi problemler var. Dolayısı ile Müslümanlık, eylemden çok söyleme döndü. Bu konuda, modern kültürün madde odaklı dayatmaları hayli etkili bir araçtır” şeklinde konuştu.

“Eğitim sistemi eğitilemiyor”

Çocukların hiç bitmeyen bir eğitimin içinde olduğunu vurgulayan ve bunun da dini eğitimi kısıtladığını ifade eden Aydın, “Anaokulu, ilköğretim, lise, üniversite derken, küçük yaşta başlayan ve hiç bitmeyen bir eğitimin içinde yer alan çocukların ne zaman dini eğitime tabi olacağı da büyük bir problemdir. Her kesim eğitim sisteminden şikâyetçi. Eğitim sistemi eğitilemiyor. Okullar genel bir eğitim veriyor. ‘Milli Eğitim’ terimindeki Milli kelimesi de ortalama bir vatandaş hedeflediği için manevi yönü yeterince besleyemiyor” dedi.

“Kent dindarlığı yükselişe geçti”

Kırsal değil de kent dindarlığının yükseldiğini belirten Prof. Dr. Mustafa Aydın, “Türkiye’de bilinenin aksine, kırsal kesimde değil de kent dindarlığı yükselişe geçti. Burada eğitimle ve okuma oranı ile paralel bir bilinçlenme söz konusudur. Dindar aileler kadar her kesim çocuklarının maddi-manevi değerler ile yetişmesi için çalışıyor ve her kesim maneviyatı önemsiyor” ifadelerini kullandı.Günün Fırsatı http://www.travian.com.tr/

URL: http://www.gazeteselcuk.com/?p=851

Yazan - Şub 15 2012. Kategori Gündem, Selçuk Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz


sekiz − 4 =

Foto Galeri