Gazete Selçuk

Karatay Üniversitesinden Fransaya Kınama

KTO Karatay Üniversitesi Senatosu aldığı karar ile Fransa Parlamentosu’nda kabul edilen yasayı kınadı. Senato kararında şu görüşlere yer verildi.

Fransa Parlamentosu’nda kabul edilen ‘’sözde Ermeni Soykırımını reddedenlerin para ve hapis cezasına çarptırılmasına’’ ilişkin yasanın onaylanması tek yanlı, haksız mesnetsiz ve tarihi gerçeklere aykırı bir karardır. Kendisini demokratik olarak ilan eden bir devletin hukuki, ahlaki seviyesini dünyaya bir kez daha göstermiştir.

Tarihi hakikatlere aykırı olarak alınan bu karar Türkiye üzerinde bilinçli bir şekilde sürdürülen karalama, karıştırma, parçalama, yok etme ve dünya arenasında zor durumda bırakma çalışmalarının bir devamıdır. Ülkelerin arşivlerine inilmeden siyaseten alınan bu karar Fransa’nın hukuku tanımaz, çifte standartlı yaklaşımının bir göstergesidir. Türk tarihi şerefli bir tarihtir, Türk Milleti soykırım lekesinden uzaktır.

1915 olaylarında Ermenilerden daha çok Türkler zarar görmüştür. Tehcir olayı savaşın gerektirdiği bir yer değiştirmeden, bir önlemden başka bir şey değildir. Tehcirde Osmanlı İmparatorluğu gereken bütün tedbirleri alarak zayiatı önlemeye çalışmıştır. Şuanda bulunan 100 bin civarındaki Ermeni, Türklerle aynı hakları ve aynı refahı paylaşmakta, ülkelerinde bulamayacakları bir özgürlüğü teneffüs etmektedirler.

Türkiye’yi soykırımla suçlayan Fransa; Cezayir, Nijer, Senegal ve Tunus’ta yaptığı katliamları, soykırımları ne çabuk unutmuştur!

Ermenistan’ın Karabağ’daki işgalini ve soykırımını hatırlamamaktadır.

Bu Sebeple KTO Karatay Üniversitesi Senatosu olarak İnsan Hakları Sözleşmesine ve İnsan Hakları Bildirgesine aykırı olan Fransız Parlamentosu’nun bu tutumunu şiddetle kınıyor ve telin ediyoruz.


Günün Fırsatı http://www.travian.com.tr/

URL: http://www.gazeteselcuk.com/?p=162

Yazan - Ara 25 2011. Kategori Gündem, KTO Karatay Üniversitesi. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz


× 7 = elli altı

Foto Galeri