Gazete Selçuk

Kanuni Sultan Süleyman Ve Harem

Mevlana Üniversitesi Hekimoğlu Konferans Salonunda “Kanuni Sultan Süleyman ve Harem” konulu konferans düzenlendi. Araştırmacı tarihçi yazar Talha Uğurluel’in sunumuyla gerçekleşen konferansa üniversitemiz öğretim görevlileri ve öğrencileri katıldı.

Uğurluel sunumunda Kanuni Sultan Süleyman döneminin sanatını, yönetim anlayışını, harem hayatını, Hürrem Sultanı, Kanuni’nin Fransa kralına yazdığı mektubu ve vasiyetini anlattı. MohaçMuharebesi’nden sonra Kanuni’nin “Bugün kalbime biraz gurur girdi yatağımı dehlize serin” dediğini ve o gece dehlizde yattığını anlatarak büyük padişahın iç dünyasına ışık tuttu.

Barbaros Hayrettin Paşa’nın hayatına dadeğinen Uğurluel, paşanın Halep’e giderken on gün boyunca sadece bir yerde mola verdiğinive “Konya’da Mevlana hazretlerinin puşidesini öpecek kadar vakit buldum” dediğini aktardı. Mektupları ve vakfiyeleri ile tanıma imkânı bulabildiğimiz Hürrem Sultanın hayatından kesitler anlattı.

Uğurluel konuşmasını “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi, saltanat dedikleri ancak cihan kavgasıdır, olmaya bahtı saadet dünyadavahdet gibi” mısralarıyla sonlandırdı.

Konferans sonunda rektör yardımcımız Prof. Dr. Süleyman Özen tarafından Talha Uğurluel’e semazen figürlü biblo takdim edildi.


Günün Fırsatı http://www.travian.com.tr/

URL: http://www.gazeteselcuk.com/?p=982

Yazan - Şub 25 2012. Kategori Gündem, Mevlana Üniversitesi. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz


6 + = yedi

Foto Galeri