Gazete Selçuk

Geçme Notu: 65, Bütünleme Yok

Avrupa Birliği’ne uyum süreci nedeniyle, üniversite öğrencilerinin ders geçme notları yükseltilecek. Kocaeli Üniversitesi’nde uygulamaya konulan bu yasayla birlikte eğitimde kalite ve yeterliliğin arttırılması hedefleniyor. Kocaeli Üniversitesi öğrencileri mağdur durumda kaldıklarını ifade ederken, ülke genelinde tüm üniversite öğrencilerinin bu konudaki endişeleri arttı.

Avrupa Birliği’ne üyelik kapsamında yükseköğrenimde kaliteyi artırmak, Avrupa’daki üniversitelerle uyumu sağlamak açısından başlatılan Bologna Süreci nedeniyle birçok öğrenci okulu uzattığını ve eğitim hayatını sonlandırma aşamasına geldiğini söyledi.
BÜTÜNLEME SINAVLARI KALDIRILIYOR
Kocaeli Üniversitesi’nde de uygulamaya konulan süreç birinci ve ikinci sınıf öğrencilerini kapsıyor. Bologna süreci öncesinde ders geçme notu 50 olduğu halde bu süreç uygulamaya konulduktan sonra ders geçme notu 65’e yükseltildi. Ayrıca bütünleme sınavları kaldırılarak öğrencilerin derslerini kurtarma olanakları ellerinden alındı.
ÇAN EĞRİSİ VE YAZ OKULU DA YOK
Bugün ikinci dönrem harçlarını yatırmak için banka şubesi önünde kuyruğa giren öğrencilerinden İşletme Fakültesi 2’nci sınıf öğrencisi Suray Apaydın ve Yeliz Akın bu sistemin değişmesini ve en azından bütünleme sınavlarının tekrar konulmasını istediklerini belirterek şunları söyledi, “Diğer üniversitelerdeki arkadaşlarımızın dersten geçme notu 45-50 iken ve onlarda yaz okulu, bütünleme ve çan eğrisi varken bizim geçme notumuz 65’e çıktı. Bizde ne çan eğrisi ne yaz okulu ne de bütünleme gibi sistemlerin hiç birisi yok. Bu sistem bize hiç bir şey getirmediği gibi bizden çok şey götürdü. Ayrıca arkadaşlarımızdan okulu bırakanlar oldu. Bu konuda bir çözüm bulunmasını ve mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz.” Kocaeli Üniversitesi web sayfasında uygulanan Bologna süreci 2010 yılına kadar Avrupa Yüksek Öğretim Alanının oluşturulması için ortaya konan hedef ve reformları ifade etti.

Günün Fırsatı http://www.travian.com.tr/

URL: http://www.gazeteselcuk.com/?p=869

Yazan - Şub 17 2012. Kategori Gündem, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi, KTO Karatay Üniversitesi, Mevlana Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, ÜNİVERSİTE HABERLERİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

1 Yorum - “Geçme Notu: 65, Bütünleme Yok”

  1. Fatih

    Bütünleme ve yaz okulu uygulamasının kaldırılması bence çok iyi.
    Hocalar 2sinden çok para kırıyordu ve sırf para kazanmak için öğrencileri bütünlemelere veya yaz okullarına bırakıyordu…
    Bunun önüne geçilmiş olur en azından, sanki az para alıyorlarmış gibi 3-5 kuruşun peşinde düşen hocalara karşı süper bir uygulama.
    Ama geçer notun yukarı çekilmesi ne kadar doğru bilemem, hocaların değerlendirme yapmaktan haberleri yok. Ölçme-Değerlendirme dersleri almaları gerekiyor hepsinin.

Yorum yaz


5 + yedi =

Foto Galeri