Gazete Selçuk

Ev Konforunda Klinik

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Selçuklu Tıp Fakültesi bünyesinde geçtiğimiz aylarda hizmete açılan 20 yataklı Psikiyatri Servisi’nde, emsallerinden farklı olarak hastalara istedikleri yemeği kendilerinin yapmasına olanak sağlayan mutfak bölümü ile spor ve faaliyet odaları bulunuyor.

Selçuklu Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Asena Akdemir, serviste ev ortamı oluşturarak hastaların iyileşme sürecini hızlandırmayı amaçladıklarını söyledi. Alışılmışın dışında bir psikiyatri hizmeti sunmaya çalıştıklarını belirten Prof. Dr. Akdemir, “Hastalarımızı, ailesinden ve toplumdan koparmadan tedavilerini gerçekleştiriyoruz. Öğretim üyelerimiz, hemşirelerimiz, personelimiz ve öğrencilerimiz hepsi bir arada bir aile ortamı içinde hizmet alıyorlar” dedi.

Servis bünyesinde 3 öğretim üyesi, 3 asistan doktor, 2 psikolog, 1 sorumlu hemşire, 4 servis hemşiresi, 2 sekreter ve 5 hasta bakıcı bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Akdemir, “Kliniğimizde genel poliklinik ve duygu durum bozuklukları, psikotik bozukluklar, cinsel işlev ve yeme bozuklukları, aile ve obezite tedavisi alanında hizmet veriliyor. Günlük sabah ziyaretlerimizin dışında haftada bir gün tüm hastalarla doktorlar bir araya gelip servisin sorunlarını, yeni talepleri ve hastaların gelişimlerini kontrol ediyoruz. Bu toplantılar bize önemli bir geri-bildirim imkanı sunuyor. Böylelikle yapacağımız tedavilerde ve aktivitelerde onların da kararlarına saygı gösterdiğimizi gösteriyoruz. Toplantılarda hastaların geldiği günden itibaren yapılan tedaviler ve iyileşme sürecinde gelinen noktalar tartışılıyor. Aynı zamanda tüm hastalar aynı ortamda bir araya geldiğinde birbirleriyle sohbet etme imkanı da buluyorlar ve servisteki sosyal faaliyet programını hep beraber belirliyorlar” dedi.

İSTEDİKLERİ YEMEĞİ MUTFAKTA YAPABİLİYORLAR

Prof. Dr. Akdemir, “Hastalarımız, istedikleri yemekleri ve pastaları da kliniğimiz bünyesinde bulunan mutfak bölümünde gözetim altında yapıp arkadaşlarına ikram etme imkanı buluyor. Mutfağımızda bulunan tüm malzemeleri ve araç gereçleri kullanarak haftanın belli günlerinde sunduğumuz bu fırsatlardan yararlanabiliyorlar. Ayrıca günlük öğün yemeklerini de tabildot kaplarında değil kendi evlerinde yedikleri tabaklara benzer porselen tabaklarda hep bir arada yemek odasında yiyorlar. Bu sayede yatağa bağlı hasta psikolojisinden de uzaklaşmış oluyorlar” şeklinde konuştu.

SPOR ODASINDA STRES ATIYORLAR

Sporun psikiyatri hastaları açısından önemine değinen Prof. Dr. Akdemir, “Spor odamızda bulunan yürüyüş bandı, 2 adet kondisyon bisikleti, masa tenisi, jimnastik ve spor minderleri kesintisiz olarak hastalarımızın hizmetine sunulmuş durumda. Sporun insan vücudunu rahatlatan özelliğini burada ön plana çıkararak tedavi sürecine katkısını amaçlıyoruz” diye konuştu.


Günün Fırsatı http://www.travian.com.tr/

URL: http://www.gazeteselcuk.com/?p=549

Yazan - Oca 22 2012. Kategori Selçuk Üniversitesi, ÜNİVERSİTE HABERLERİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz


dokuz − 2 =

Foto Galeri