Gazete Selçuk

“Çocukların Sevgi Dolu İletişim Kurması Aileye Bağlı”

Metin Bolat – Konya Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sabri Hergüner, “Babasız evlerde büyüyen erkek çocuklarının daha az rekabetçi ve daha saldırgan olmaları olasıdır. Babasız büyüyen kız çocukları ise karşı cinsle iletişim kurmakta zorlanır” dedi.

Hergüner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, anne ve babası boşanmış çocukların gelişim ve psikolojik durumlarının, diğer çocuklara göre daha fazla risk altında olduğunu söyledi.

Boşanmış anne ve babalara sahip olmanın ya da boşanmış bir ailenin üyesi olmanın tek başına zararlı olmadığını belirten Hergüner, eşlerin kendileri için boşanmanın en doğru yol olduğundan emin olsalar bile çocuk üzerindeki etkilerini en aza indirmek için çaba göstermeleri gerektiğini ifade etti.

Velayetin ülkemizde genelde annede kaldığını, verilere göre babaların boşanmadan sonra çocukların hayatlarından rahatlıkla çıkıp gidebildiğini bildiren Hergüner, şöyle devam etti:

“Bir çocuğun hayatında ne annenin ne de babanın yeri doldurulamaz. Anne babanın rolleri birbirlerini tamamlayıcıdır. Birbirlerinin yerini alamazlar. Çocuklar hem anneden hem de babadan farklı şeyler öğrenir. Babalar evden ayrıldıkları zaman çocuklarını, her gün karşılarında görebilecekleri güçlü bir erkek modelinden mahrum etmiş olurlar.”

-Erkekler rekabet etmiyor, kızlar iletişim kuramıyor-

Babasız büyüyen erkek ve kız çocuklarının bu durumdan olumsuz etkilendiğini anlatan Hergüner, şunları kaydetti:

“Erkek çocuklar, sorumluluk başarı, karşı cinsle iletişim kurma, diğer insanlarla geçinme, saldırgan huylarını kontrol etme gibi konularda uygun erkek davranışını öğrenmek için hayatlarının en güvenilir ve en önemli öğretmenini kaybetmiş olur. Babasız evlerde büyüyen erkek çocuklarının daha az rekabetçi ve daha saldırgan olmaları olasıdır. Babasız büyüyen kız çocukları ise karşı cinsle iletişim kurmakta zorlanır. Çocukların sağlıklı bir kişilik geliştirmeleri ve çevrelerindeki insanlara kalıcı, sevgi dolu ilişkiler kurabilmeleri, hayatlarındaki en önemli varlıklar olan anne ve babalarına yakın olmalarına bağlıdır.”


Günün Fırsatı http://www.travian.com.tr/

URL: http://www.gazeteselcuk.com/?p=569

Yazan - Oca 22 2012. Kategori Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi, ÜNİVERSİTE HABERLERİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz


8 + = onbeş

Foto Galeri