Gazete Selçuk

Anne adaylarına uyarı!

Mevlana Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Hüsnü Alptekin, anne adaylarını ve yeni anneleri folik asit ihtiva eden gıdalar almaları konusunda uyardı.”Gebelik ve emzirme sürecinde günlük 400-800 mcg (mikrogram) folik asiteihtiyacı olur.” diyen Opr. Dr. Alptekin, anne adayları ile yeni annelerin bu miktar folik asit almaları için yeşil yapraklı sebzeler, karaciğer, yumurta, kuru yemişler ve kabuklu tahıllardan üretilmiş gıdalar tüketmeleri gerektiğini belirtti.

Anne adayları ile yeni anneler için folik asit’in önemini “Folik asit, merkezi sinirsisteminin fonksiyonlarını düzenli bir şekilde yerine getirebilmesinde önemli bir rol oynar.” sözleriyle açıklayan Opr. Dr. Hüsnü Alptekin şunları söyledi: “Folik asit enfazla yeşil yapraklı sebzeler, bira mayası, karaciğer, yumurta, kuru yemişler ve kabuklu tahıllarda bulunur. İnce bağırsakta emilip, karaciğerde metabolize olur. Folik asit (Folat-Polisin) B grubundan suda eriyen bir vitamindir. Gebelik ve emzirme sürecinde günlük 400-800 mcg (mikrogram) folik asite ihtiyaç vardır. Eksikliği anemi oluşturarak halsizlik, deri ve mukozalarda solgunluk gibirahatsızlıklara yol açar. Ayrıca dudak kenarlarında çatlaklar, ağrılı-pürüzsüz-kızarık bir dil, depresyon görülebilir.”

Folik asit eksikliğinin anne karnındaki bebeğin oluşma ve gelişme sürecini de olumsuz etkileyebileceği uyarısını yapan Dr. Alptekin, “Gebeliğin ilk haftalarında bebeğin merkezi sinir sistemi (beyin+omurilik) oluşur. Bu sürecin sağlıklısonuçlanması önemlidir. Aksi takdirde spina bifida (omurganın sırt veya bel bölgesinde açık olması) oluşabilir. Araştırmalara göre, gebe kalmadan önce günlük alınan 400-800 mcg folik asit spina bifida ve diğer nöral tüp defektlerini yüzde 50-75 oranında önleyeceğini ortaya koymuştur. Hamile kalmayı planlayan her anne adayı için gebe kalmadan önce düzenli olarak yeterli miktarda folik asit alması büyük önem taşımaktadır.” dedi.


Günün Fırsatı http://www.travian.com.tr/

URL: http://www.gazeteselcuk.com/?p=413

Yazan - Ara 31 2011. Kategori Mevlana Üniversitesi. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

1 Yorum - “Anne adaylarına uyarı!”

  1. Cevdet Çiğilli

    Teşekkür ediyoruz.

Yorum yaz


yedi × 6 =

Foto Galeri